«Innenriks og utenriks» på jobb for fakultetet

Fakultetsledelsen holder et høyt aktivitetsnivå i innspurten før jul, både «innenriks» med interne arrangementer og «utenriks» i samarbeidsflatene mellom fakultet og andre aktører, i vår region og nasjonalt.

Dekan Hanne Flinstad Harbo
Dekan Hanne Flinstad Harbo. Foto: Åsne Rambøll Hillestad, UiO

Kjære kolleger,

De siste ukene har vært travle for oss i dekanatet, og sikkert også for mange av dere andre på fakultet. Vi jobber mye både «innenriks og utenriks» for fakultetet, og her er noen eksempler.

Innenriks

For oss som ledere er det viktig å treffe jevnlig dere som jobber med vår kjernevirksomhet: undervisning, forskning, innovasjon, formidling, samt administrasjonen av alt dette.

De siste ukene har jeg blant annet hatt veldig interessante og hyggelige besøk hos flere av forskningsgruppene ved Institutt for medisinske basalfag (IMB) (se bilder). Jeg møter mange både yngre og etablerte forskere, som i tillegg til å være fremragende forskere, har et stort engasjement for å utvikle våre fasiliteter og plattformer til beste for hele forskersamfunnet. Denne gangen må jeg nevne spesielt dere som utvikler og forsker ved MIP (MolMed Imaging Platform) og Komparativ medisinsk enhet (KPM)-UiO. Takk for fremragende arbeid og for innspill til videre utvikling.

Innenriks og utenriks

Et stort arbeid som pågår både «innenriks» på fakultet og «utenriks» i samarbeid med andre fakulteter og Oslo universitetssykehus, er forberedelse til innflyttingen i Livsvitenskapsbygget i 2026. Drøyt 100 ansatte fra Det medisinske fakultet vil ha fast tilholdssted i bygget. Våre fagfolk vil være sentrale i arbeidet i mange av de svært godt utstyrte kjernefasilitetene i bygget, samt for samarbeidet med Oslo universitetssykehus, som flytter inn i 1/3 av bygget i 2027 med stor laboratorievirksomhet.

Sist fredag arrangerte vi et felles seminar for de som skal flytte inn i bygget, som prodekan Jan Bjålie skriver om i egen sak i dette nyhetsbrevet. Det er bare å glede seg til at bygget kan tas i bruk, ikke bare av dere som skal ha arbeidsplass der, men av alle som er opptatt av forskning og innovasjon innen livsvitenskap, på tvers av bygninger, enheter og fagfelt.

Utenriks

Det er også mye som skjer i samarbeidsflatene mellom fakultet og andre aktører, både i vår region og nasjonalt.

Ett eksempel er «Radiofarmasi-frokost» som ble arrangert sist uke av Oslo Science City i samarbeid med UiO, der mange av våre «felles fagfolk» ved sykehusene og fakultet vårt var sentrale (se bilder). Les også Apollonsaken: Bedre persontilpasset behandling med radioaktive atompar.

Selv var jeg også så heldig å være invitert til å holde innlegg på UHR (Universitet og høyskole rådet) sin nasjonale konferanse sist uke, der jeg snakket om fakultets arbeid med kunnskapsberedskap (se bilder). Mitt budskap var og er at vårt fakultet - og universitetene - er en viktig del av totalberedskapen. Vi har ekspertise, fasiliteter og hender som må benyttes i en krise. Det samme snakket vi om på et felles seminar mellom UiO og Folkehelseinstituttet sist uke.

Våre forskningsdekaner var også på nasjonalt møte sist uke for de fire medisinske- og helsefaglige fakultetene i Norge. Se egen sak om mange viktige tema som ble diskutert med tanke på å finne nye gode løsninger.

God advent!

Nå går vi snart inn i adventstiden, som forhåpentligvis ikke bare blir travel, men også fylt med mange hyggelige aktiviteter. Du har for eksempel mulighet til å gå på en flott adventskonsert i Aulaen førstkommende søndag. Jeg ønsker alle en god advent!

Hilsen Hanne

 

Bilder fra utvalgte begivenheter de siste par ukene

/for-ansatte/enhetssider/med/aktuelt/ledelsen/2025/21-hanne-flinstad-harbo.html, 63:4620: $​{include:image-listing}: resource not found: /for-ansatte/enhetssider/med/aktuelt/leder/2025/bilder/21

 

Av Dekan Hanne Flinstad Harbo
Publisert 27. nov. 2025 12:52 - Sist endret 20. okt. 2026 16:52