MED-nytt, nr 10 – 2026

Det er mye som skjer på MED i mai. Hold deg oppdatert!

 

Dekan Hanne Flinstad Harbo

Leder: God ledelse

Dekan Hanne Flinstad Harbo forteller om ledelsens fokus på samarbeid på tvers og om alt det spennende som skjer i fakultetets regi disse dagene.

Se også bilder fra ledersamlingen, Demokratikonferansen 2026 og et stort møte om helsedata.

Les hele lederartikkelen 

 

Aktuelt om MED

bilde fra tildelingenTrygve Skonnord tildelt Løvetannprisen

Prisen går til en lege med stor faglig bredde, en høyt verdsatt veileder og kollega med stor integritet både innad i det allmennmedisinske miljøet nasjonalt, og i samarbeid med andre fagmiljøer i forskning og undervisning. Gratulerer!
Les mer på legeforeningens nettsider.

bilde fra tildelingenHaavardsholm og Malmberg valgt inn i Akademiet

Vi gratulerer våre professorer Espen A. Haavardsholm og Karl-Johan Malmberg som er valgt inn som nye medlemmer i Det Norske Videnskaps-Akademi. Medlemskapet er en anerkjennelse av deres vitenskapelige arbeid.
Les mer på instituttets nettsider.

gruppebilde fra mnøtetOle A. Andreassen leder nytt norsk-indisk løft for presisjonspsykiatri

Andreassen leder UiOs del av det nye samarbeidsprosjektet PrecInNor med National Institute of Mental Health and Neuro Sciences (NIMHANS) i India. Prosjektet skal styrke presisjonspsykiatrien gjennom felles forskning og utdanning, og gi studenter og forskere ved fakultetet nye muligheter for utveksling, kompetanseheving og utvikling av persontilpasset behandling for alvorlige psykiske lidelser.
Les mer på instituttets nettsider.

Orienteringer til våre ansatte

UiO: Informasjon om arbeidet med ny versjon av UiOs For ansatte-sider. De nye interne nettsidene For ansatte skal bli enklere å bruke, med informasjon som er lettere å finne og som du kan stole på at er oppdatert. Les om hvorfor For ansatte fornyes, hva som endres og tidslinje for arbeidet.

MED: Oppdaterte nøkkeltall for Det medisinske fakultet. English version. Nå er nøkkeltallene for MED oppdatert for 2025. Tallene er hentet fra offisielle kilder som Cristin, DBH og OF. På nettsiden «Tall og fakta» finner du blant annet:

  • antall studenter og ph.d.-kandidater
  • vitenskapelige, tekniske og administrative årsverk og ansatte
  • avlagte doktorgrader
  • vitenskapelige publikasjoner
  • økonomi og andel eksternt finansiert virksomhet
  • lenker til egne oversikter for instituttenes tall og fakta som nå også er oppdatert

Veksthuset: Studentinnovasjon ved UiO blomstrer. Også innen medisin og helse. I årets tildeling av STUD-ENT fra Innovasjon Norge gikk en rekordstor andel til UiO. Fire prosjekter ledes av våre studenter, alle med støtte fra Veksthuset for verdiskaping og Insj. Har du studenter som viser engasjement for innovasjon, pasientnære løsninger eller nye helsetjenester? Tips dem om UiOs interne støtteordninger og muligheten til å få veiledning fram mot STUD-ENT-utlysningen for 2027.

IMB: En parkeringsplass for sykler ved Domus Medica stenger, men snart kommer det 258 nye parkeringsplasser i nærheten. Framover vil også Gaustadalléen stenges en periode, og det blir nye traséer for gående, syklende og bilister. Les mer på nettsiden for oppdatering om konsekvenser for ansatte ved MED i forbindelse med bygging av Rikshospitalet. English version.

UIO: Du som er ansatt på UiO og OUS og skal flytte inn i Livsvitenskapsbygget kan her finne informasjon om bygget, fasiliteter og prosessen: Livsvitenskapsbygget: Mottaksprosjekt. Sidene oppdateres jevnlig. Meld fra i linjen om du savner informasjon.

UiO: UiOs utslipp går ned, men fortsatt et stykke til mål. Klimagassregnskapet for 2025 byr på utslippskutt på tvers av linja, men skal man nå målene om halvering innen 2030 må omstillingstakten økes.

Uniforum: UiOs vitenskapsombud fikk 62 henvendelser i 2025. Forskningsetikk handler også om gjensidig respekt og anerkjennelse i samarbeidsrelasjoner, poengterer vitenskapsombudet i sin årsrapport for 2025. For første gang topper ikke medforfatterskap listen over saker ombudet har behandlet.

UiO-IT: Labutstyr som i dag er koblet til UiOs instrumentnett mister nettilgang 1. juni dersom det ikke flyttes til Lab-IT. Ta kontakt med lokal IT-enhet for å få hjelp til overflytting. Se detaljert veiledning og informasjon om konsekvenser: Lab-IT-tjenesten og veiledning for flytting av utstyr.

UiO-IT: Er alt i orden? Sjekk status.uio.no. IT-avdelingen lanserer en ny nettside: status.uio.no. Her kan du enkelt sjekke om alt er i orden med sentrale IT-tjenester på UiO. English version.

Kultur og velferdsutvalget ved UiO (KVU): Få tilbud for UiO-ansatte om gode priser på teater og konserter med mer.

Ledelsens møter

Muligheter og frister

Se alle frister for søknader om forskningsmidler i vår Grants calendar MED. 

Kurs og arrangementer

Se UiOs kurskalender for oversikt over alle tilgjengelige kurs. Se også oppdaterte oversikter over kurs fra UiO IT, Universitetsbiblioteket.

Oversikt: Kommende disputaser.

Postdoktorprogrammets kurs (English version on the webpage). Dette er en gyllen mulighet for postdoktorer og andre forskere i etableringsfasen. 

BioRender-kurs i vår – åpent for alle ved UiO. Ansatte ved Klinmed har lisens. Mer info om BioRender ved Klinmed. Man kan delta på kurs uten lisens. 

17. mai i Domus Bibliotheca. Vi ønsker UiO-ansatte velkommen til en uformell mottakelse i Domus Bibliotheca på nasjonaldagen. Påmelding innen 4. mai

19. mai på Scene Domus Bibliotheca: Når «sunt» ikke er nok: Kosthold og forebygging av skader i fotball. Er du jente, i tenårene og er god i fotball? Da kan du ha høyere risiko for overbelastning og tretthetsbrudd.

19. mai: MED in the Life Science Building. This meeting is organized to highlight the Faculty of Medicine’s role in the new Life Science Building and to showcase some of our key activities within this new setting. Calendar invitations are sendt. 

27. mai: Impact Breakfast: Dual-use – Stepping up for preparedness.

11. juni: Lansering: Nasjonal satsing på morgendagens teknologier. Regjeringen har pekt ut UiO og NTNU til å lede Norges nye satsing på fremvoksende teknologier. På lanseringen 11. juni presenterer forskingsdekan Jan G. Bjaalie satsingen fra MED, med eksempler som teknologi for immunterapi i kreftbehandling, neste generasjons RNA‑profilering og NAM Tech Hub. Ansatte ved fakultetet inviteres spesielt til å delta, fysisk eller digitalt. 

Aktuelt om forskning

Du kan følge fakultetet på Facebook, LinkedIn og Instagram.

 IllustrasjonsbildeKlinmed: EU-prosjektet FutureMIND skal skape en ny generasjon forskere. FutureMIND skal utdanne Europas neste generasjon hjernekreftforskere. Målet er å bedre diagnostikk og behandling gjennom bruk av kunstig intelligens. 

 

 IllustrasjonsbildeAbels tårn/ Klinmed: Er det greit å dyrke organer?. Institutt for eksperimentell medisinsk forskning feirer i år 75 år.  Emil Stenersen Espe, Erik Sveberg Dietrichs og Anna Bergan Dahl stilte på Abels tårn som hadde en spesialsending i forbindelse med jubileet forteller Mathis Korseberg Stokke. Lytt og lær.
 

 IllustrasjonsbildeIMB/ Forskning.no: Hun fant noe merkelig hos menn som ble operert for prostatakreft. Mona Nilsson har skrevet doktorgrad om pasientrapporterte seneffekter etter operasjon for prostatakreft. Mange har betydelige plager med seksualfunksjon og urinlekkasje, men rapporterer likevel god livskvalitet. Helsepersonell må spørre hvordan de faktisk har det ved rehabilitering.
 

MED-nytt er et internt nyhetsbrev til alle ansatte og tilknyttede. Du som abonnerer på MED-nytt som enkeltperson kan når som helst melde deg av nyhetsbrevet. Vil du abonnere på MED-nytt kan du melde deg på her.

Av Silje M. Kile Rosseland
Publisert 13. mai 2026 12:29 - Sist endret 24. okt. 2026 10:48