English version of this page

Koble Nettskjema til Tjenester for Sensitive Data (TSD)

Skru på sikker lagring slik at besvarelser fra Nettskjema sendes direkte til et TSD-prosjekt. 

Nettskjema som leverer til Tjeneste for sensitive data TSD vil aldri mellomlagre data i Nettskjema. Besvarelser og nettskjema-data lagres direkte i TSD. Les mer om sikker lagring og håndtering av sensitive data i TSD.

Innholdsfortegnelse

Sjekkliste før tilkobling

Kriteriene for at et skjema skal kunne kobles til TSD er:

  • Den som skal foreta koblingen må ha gyldig brukerkonto til TSD-prosjektet som skjemaet skal kobles til.
  • Skjemaet skal være satt opp som skjematypen TSD- eller Educloud-skjema.

    Skjerbilde av nettskjema-portalen ved oppretting av nytt skjema. Rød boks rundt valget "TSD-eller Educloud-skjema" under valget Skjmeatype
    • Hvis du ikke valgte denne typen ved opprettelse av skjemaet, er det mulig å endre Skjematype til TSD- eller Educloud-skjema under Innstillinger. Dette kan endres så lenge skjemaet ikke har mottatt svar, eller alle svar er slettet.
  • Skjemaet skal være komplett og testet ferdig.
  • Kodeboken skal være komplett utfylt (ingen blanke felter) i henhold til krav for TSD-skjemaer. Les mer om kodebok her.
  • Testsvar som er sendt til skjemaet før aktivering skal være slettet. Det kan gjøres under fanen Se resultater.

Slik går du frem for å koble et skjema til TSD

Du trenger ditt TSD-passord og engangskode (OTP) for å koble et skjema til TSD. Ha dette klart.

  1. Gå inn på skjemaet du ønsker å koble til TSD på nettskjema.no. I det røde banneret under tittelen på skjemaet trykker du på Koble til.

    Skjermbilde fra nettskjema.no av et skjema som ikke er koblet til TSD. Rød ring rundt "Koble til".
  2. Se over sjekklisten før tilkobling, og fullfør eventuelle manglende punkter.
  3. Når skjema er helt ferdig huker du av for Ja, jeg er ferdig med å bygge skjemaet.
  4. Velg hvem som skal kunne svare på skjemaet.
  5. Velg Koble skjema til TSD og trykk på Logg inn med TSD.
  6. Oppgi ditt TSD-brukernavn, passord og engangskode (OTP) og klikk på Koble til.
  7. Bekreft tilkobling til TSD-prosjektet ved å trykke Koble til.

Når skjemaet er koblet til TSD, vil det vises et grønt banner under skjemaets tittel.

Obs! Merk at når man kobler sammen Nettskjema og TSD vil alle prosjektdeltakere ha tilgang på dataen som sendes fra Nettskjema til TSD. Hvis dette ikke er ønskelig for et gitt prosjekt må du sette riktige rettigheter selv i Nettskjema. 

Kan jeg gjøre endringer i et skjema etter det er koblet til TSD?

Etter at et nettskjema er koblet til TSD, bør du ikke lenger gjøre endringer i kodeboken eller ved å bruke skjemabyggeren. Du kan heller ikke endre på innstillingene for hvem som har rettigheter til å svare, skjematype, for lagring av personinformasjon og angivelsen om svarene er sensitive. Årsaken til at skjemaene ikke kan endres lenger, er at det gir svekket datakvalitet hvis spørsmålene endres etter at det har begynt å komme inn svar.

Hvis du likevel får behov for å gjøre små endringer i skjemaet, kan du gjøre det. Selv om det ikke er anbefalt, kan du gjøre små endringer, som å endre spørsmålstekster og formuleringer, og eventuelt legge til spørsmål.

Hvis du får behov for å endre eksisterende koder, fjerne eller endre spørsmål eller svaralternativer etter aktivering, bør du erstatte skjemaet med en redigert kopi.

Det er ikke mulig å koble et skjema fra TSD når det har blitt koblet til TSD.

Hvordan behandler jeg dataene i TSD?

Når et nettskjema leverer til TSD, kan du se besvarelsene kun i TSD.

 

Publisert 8. mars 2020 12:09 - Sist endret 15. mai 2026 13:19