FS-møte 1. juni 2026

Frist for saker og endringsønsker (skriv til fshjelp): 20. mai kl. 12.

Meldt forfall: OD; JF
Ikke møtt:

Orienteringssaker

Har du som FS-koordinator spørsmål eller kommentarer til O-sakene? Send dem til fshjelp før møtet, så SADM kan få tenkt seg om vedr. svaret.

1. Ønske 2/2026 Merknadtekst_klagebegrunnelse – behov for deaktivering ved Bestått/Ikke bestått. Ønsket av MED-fak og sendt til Sikt 10. april 2026. Avslått fra Sikt 20.04.2026, se i beskrivelsen av ønsket.

Diskusjons- og samtalesaker

2. Endringsønske 3/2026 Nytt felt i Emne samlebilde: Ikke nytt undervisningsopptak ved gyldig obligatorisk aktivitet. Fra SV i RT#7504270.
Er det flere fakulteter enn SV som har dette problemet og trenger løsning ?

3. Om FS GraphQL API og integrasjoner
Presentajon (.pptx). Se også sak 5 på møtet i FS-nettverket 6. oktober 2025. 

4. Kartlegging. Mobility online og karaktersnitt 

Mobility online er et dataprogram som skal gjøre arbeidet med utveksling mindre basert på manuelle registreringer. En gruppe i Studieavdelingen ser på hvordan UiO kan dra nytte av Mobility online. Hvilke UiO-studenter som som skal få tilbud om utveksling blir blant annet avgjort ved å se på karaktersnitt. Ett karaktersnitt kan beregnes basert på samtlige av studentens eksamensresultater på UiO, altså emner som fremkommer på en karakterutskrift. Spørsmålet til FS-nettverket og kolleger på fakultetet, er om det er praksis eller ønskelig at et karaktersnitt også kan beregnes ut fra alle emner som inngår i utdanningsplanen til studenten? Det vil si utdanningsplanene som er relevant for den utvekslingsavtalen studenten søker på. Er utdanningsplanene i FS på UiO så godt røktet av student og studieadministrasjon at et karaktersnitt basert på utdanningsplanen gir et riktig bilde av studentens karakterer på studieprogrammet? Noen studenter vil sikkert søke utveksling tidlig i studieløpet, mens andre senere i studieløpet. Relevant er også/altså hvilken utdanningsplan karaktersnittet skal baseres på. 
Studieavdelingen vurderer å be Sikt om at karaktersnitt for alle emner og utdanningsplan blir tilgjengelig i FS GraphQL API og som kan integreres med Mobility online. Men vil ikke nødvendigvis sende inn et slikt ønske dersom fakultetene ikke ser nytten eller at utdanningsplanene ikke inneholder emnene som studenten har bestått på studieprogrammet.

Det kan være verdt å merke seg at på Student samlebilde kan man manuelt se karaktersnitt for de emnene som ligger i utdanningsplanen. Velg arkfane Vurd.prot. I den lille menylinjen til høyre velger du Trinngruppert, ingenting (-) og Kun bestått i snitt. Øverst blant emnene får du da de som inngår i utdanningsplanen på det programmet du har fremme på studenten på Student samlebilde. 
Med karakterregel 30 (Bokstavkarakterer A-B-C-D-E) som normalt har tallverdien 65-64-63-62-61 (og 60 for F) blir snittet vist som 5-4-3-2-1 (0 for F (stryk)).

5. Status FS-modernisering per 1. juni 2026

Om revidert kvalifikasjonsmodul som kom i januar 2026. Flere FS-institusjoner, inkl. UiO har, etter en periode med praktisk bruk løftet frem erfaringer og bekymringer knyttet til løsningen. Vi har meldt til Sikt at vi opplever at dagens løsning har vesentlige svakheter som Sikt bør revurdere.

  • Sikkerhets- og kvalitetsrisiko knyttet til manglende protokollføring
  • Unødvendig ressursbruk ved produksjon av papirvitnemål i ettertid (etter at digitalt vitnemål er produsert og graden protokollført)
  • Høy risiko for feil ved ugyldiggjøring av grader

    Sikt har reagert på tilbakemeldingen og skriver 19. mai 2026:
    "Vi har de siste ukene fått henvendelser fra en rekke læresteder med ønsker når det gjelder saksflyt for vitnemålsproduksjon.

  • En gjenganger i henvendelsene er frustrasjon over behovet for å lage ny versjon av en kvalifikasjonsoppnåelse for å kunne legge til et papirvitnemål. Vi er enig i at dette er urimelig, og jobber med en løsning som vil tillate dokumentproduksjon fra kvalifikasjonsprotokollen for dokumenter som ikke finnes der fra før. Vi håper å kunne produksjons-sette denne endringen snart. Vi har ellers lagt til en knapp i kvalifikasjonsprotkollen som skjuler ugyldige forekomster.
  • De øvrige ønskene handler i all hovedsak om bekymringer knyttet til dokumentproduksjon før protokollføring, altså at saksflyten er endret fra protokoll->dokument til dokument->protokoll. Grunnlaget for endret saksflyt i ny kvalifikasjonsmodul er at retting/endring av kvalifikasjonsgrunnlaget ikke lenger kan foretas i protokollen. Protokollen måtte låses for å kunne tillate langtidslagring av vitnemålsdokumentasjon. Av hensyn til saksbehandler har vi løst det slik at endringer i kvalifikasjonsgrunnlaget og dokumentproduksjon skjer på samme sted. Vi ser ingen annen god måte å tilrettelegge saksflyten på nå som protokollen er låst.
  • I samråd med Produktrådet har vi bestemt oss for å vente med å vurdere øvrige justeringer. Vi vil nødig innføre endringer som kan påvirke saksflyt midt i vitnemålsperioden, og lærestedene vil ha et bedre erfaringsgrunnlag når årets vitnemålsperiode er gjennomført.
  • Det kommer fram av en del henvendelser at saksbehandlere ikke er oppmerksomme på at ugyldige protkollforekomster kan gyldiggjøres igjen. Det gjør man rett og slett ved å endre gyldigstatus tilbake til J manuelt. Det er kun når det finnes en lik forekomst med høyere versjonsnummer at man ikke kan gyldiggjøre. Et tilleggspoeng når det gjelder gyldiggjøring av ugyldig protokoll: Det kan finnes lik forekomst med høyere versjonsnummer både i protokoll og i Oppnådd kvalifikasjon samlebilde. Vi minner om at forekomster i Oppnådd kvalifikasjon samlebilde kan slettes.
  • Vi takker for henvendelser om vitnemålsproduksjon og deler ønsket om å forbedre løsningene våre.

    6. Henvendelse fra OsloMet 21.05.2026
    "vi opplever hvert år at studenter fra UiO har fullført graden sin, men at kvalifikasjon ikke eksporteres til oss (og andre læresteder). Slik jeg har forstått det skyldes det sannsynligvis at dato for publisering er satt frem i tid (august?). Hvis denne datoen er satt til f.eks 15. august, vil ikke andre læresteder se kvalifikasjon og dermed at graden er oppnådd før 15. august. I slutten av juni og starten av juli blir dette et ganske stort problem for UiOs studenter som søker opptak andre steder, det er et problem for andre læresteder som må etterlyse og avvente skriftlige bekreftelser på at bachelorgraden er oppnådd og jeg antar ikke det er spesielt givende for studiekonsulentene deres å produsere titalls/hundretalls bekreftelser til oss."

    Lena har gitt OsloMet et midlertidig svar: 
    Ved er raskt blikk ser jeg at vi har en god del kvalifikasjoner for oppnådde grader som ikke blir protokollførte før i august. Ved kjapp kikk i FS ser det ut for meg at det i mindre grad gjelder bachelorgrader. Det ser også ut for meg at graden er protokollført samme dag som vitnemålet er laget og publisert (Publisering digitale dokumenter). Jeg kan ikke se at publisering er satt frem i tid.
    Vi har et FS-møte med fakultetene våre 1. juni. Vi kan høre med dem om de kan få protokollført grader tidligere, dvs. om all eksamenssensur er protokollført i god tid før august.

Faste orienteringer

7. T.o. FS/Tableau nyhetsbrev i siden forrige møte:
- FS-nyhetsbrev april 2026 – Status FS moderniseringen

8. T.o. Status endringsønsker sendt til Sikt fra og med 2020

9. Møtedatoer høsten 2026 i Møterom 3, 10. et. Lucy Smiths hus
Mandag 5. oktober kl. 14-15.30 
Mandag 7. desember kl. 14-15.30

Publisert 4. mars 2026 09:15 - Sist endret 1. juni 2026 09:20