Endring av anlegg

Av ulike grunner kan det være behov for å gjøre endringer på et aktivert anlegg. Avhengig av hva du skal endre, er det ulike rutiner som beskriver prosessen.

For: Anleggshåndterer

Bytte posteringsdimensjonsverdi

Bytte av posteringsdimensjonsverdi utføres i de tilfeller det er behov for;

  • et koststed, eller flere skal endres til et annet (omorganisering)
  • et delprosjekt skal endres til et annet (prosjektavslutning)

Ved bytte av posteringsdimensjonsverdier fyller anleggshåndterer ut anleggsskjema og oversender digitalt skjema «Ny kontering» i Unit4 (DFØ video) og relevant dokumentasjon skal vedlegges. Skjema sendes videre på flyt til kostnadsgodkjenner.

Se UiO brukerveileding for mer informasjon.

Er det oppdaget feil ved aktivering av et anlegg (hele anlegget må reverseres) - se pkt "Korrigere anleggstransaksjoner (reversering)"

Rutinebeskrivelser

Endre relasjonsverdi

Relasjoner på anlegg er:

  • Overordnet anlegg
  • Plassering anlegg
  • Servicetag
  • Serienummer
  • Utstyrsgruppe anlegg
  • Eiersted

Endre på relasjonsverdiene enkeltvis

Fyll ut og oversend skjema «Endre relasjonsverdier» i Unit4 til anleggsregisteroppfølger i ØVA.

Endre relasjonsverdier på mange anlegg

Noen ganger oppstår det behov for å endre relasjonsverdier på mange anlegg. I slike tilfeller vil du få oversendt en oversikt over hvilke anlegg dette kan gjelde fra anleggsregisteroppfølger i ØVA.

Denne listen må du gå gjennom for å se at anleggene er registrert med riktig verdi. Hvis det er feil verdi på noen anlegg må du fylle ut og oversende skjema «Andre endringer» i Unit4 anleggsregisteroppfølger i ØVA.

Hvis anleggene er registrert med riktig verdi, trenger du ikke foreta deg noe mer.

Omgruppere anlegg

Omgruppering brukes til å flytte et anleggsmiddel fra en anleggsgruppe til en annen når det er aktivert et anlegg på feil anleggsgruppe (anleggsgruppe = eiendelskonti i balansen).

Før du kan gjennomføre omgrupperingen, må anleggsmiddelet være avskrevet til transaksjonsdato.

Du omgrupperer anlegg ved å fylle ut og oversende skjemaet «Ny kontering» i Unit4 til kostandsgodkjenner.

Overføre anlegg til nytt eller eksisterende anlegg

Det kan oppstå behov for å overføre hele eller deler av et anleggsmiddel til et nytt eller eksisterende anleggsanleggsmiddel.

Du overfører anlegget ved å fylle ut og oversende skjemaet «Overføring» i Unit4 til kostnadsgodkjenner.

Korrigere anleggstransaksjoner (reversering)

Om du avdekker feil i anleggsregisteret, er det mulig å tilbakeføre hele registreringen.

Du kan korrigere

  • balanseført anleggsmiddel som skulle vært kostnadsført.
  • avskrivninger i forbindelse med flytting av aktuelt anleggsmiddel til kostnadskonto.
  • overføringer.

Korrigeringen gjøres ved at du fyller ut skjema "feil ved aktivering - aktivering" i Unit4 og sender til anleggsregisteroppfølger i ØVA.

Det må i tillegg opprettes bilag via omposteringsløsningen.

 

Vedr:

Salg og utrangering av anlegg

Det er ikke mulig med "masse-reversering". Det må gjøres enkeltvis. 

Nedskrive anlegg

Se informasjon om nedskriving av anlegg under delårsavslutning.

Gjennomgang av anleggsregister

I forbindelse med periodeavslutninger og lignende må du foreta en gjennomgang av anleggsregisteret.  Det gjør du ved å ta ut en oversikt over anlegg på egen enhet. 

Rammeverk

Kontakt

anlegg@admin.uio.no

Brukerstøtte økonomi

Publisert 25. mars 2021 10:13 - Sist endret 13. okt. 2025 15:03